Jdi na obsah Jdi na menu

RIZIKA NA TRHU FINANČNÍCH PRODUKTŮ

Ochrana spotřebitele se v poslední době skloňuje stále více. Spotřebitelské organizace vzdělávají spotřebitele, jak se lépe domoci práv spotřebitelů. Při nákupech by měli vědět, jak se nenechat oklamat nabídkami na slevy, následně by měli znát, jak se vyřizuje reklamace. Na finančním trhu je klíčové zvyšování finanční gramotnosti a kultivace finančního poradenství a chování finančních institucí, zejména bank a pojišťoven. Odpovědný spotřebitel na finančním trhu by neměl spadnout do dluhové pasti (žít v dluzích), z níž ho před exekucí zachrání jen bolestný osobní bankrot. 

Život na úvěr je čím dál modernější. Banky nabízejí klientům rychlé půjčky, předschválené spotřebitelské úvěry či kreditní karty, které lze snadno získat u stánku banky v nákupních centrech. Nejvíce peněz Češi dluží na úvěrech na bydlení. Největší část jsou hypotéky, menší tvoří úvěry ze stavebního spoření. Roste však počet lidí, kteří dluhy nezvládnou a ocitnou se v dluhové pasti. Ze spárů exekutorů je může dostat jen pětiletý osobní bankrot.

 

  • Podepsat můžeš, přečíst musíš! Váš podpis znamená mnoho! 

 


Ochrana osobních údajů
 

Co to jsou roční náklady úvěru? RPSN!

Každý by si měl půjčit jen tolik, kolik dokáže splácet!
 

Pozor na ručení za půjčku!

Pozor na sankce a pokuty!
 

 

PRO ZVÍDAVÉ – PROČ SE FINANČNĚ VZDĚLÁVAT?
Půjčíte-li si peníze, máte povinnost je řádně (tj. všechny) a včas (tj. v dané lhůtě) vrátit. Pokud zaplatíte pozdě, nebo zaplatíte méně, hrozí Vám ze strany věřitele sankce.

Zadlužení (předlužení) a jak z něj ven!