Jdi na obsah Jdi na menu

JAK ZVOLIT SPRÁVNOU BANKU

Téměř každý z nás si někdy kladl otázku, jak si vybrat tu správnou banku. Než se pustíme do výběru konkrétní banky, zeptáme se nejdříve na to, zda je lepší mít jen jednu banku nebo na různé služby využívat více bank. Obecná odpověď zní, že je lepší mít jen jednu banku, protože banka Vás v takovém případě lépe zná a může Vám v konkrétních případech nabídnout lepší podmínky. Je to, jako když máte mobilní telefon od jednoho operátora, pevnou linku od jiného a televizi od třetího. Pokud čerpáte všechny služby jen od jednoho, je Vám většinou ochoten nabídnout výhodnější cenu, než kterou získáte v součtu za služby ode všech operátorů.

 

Jakou banku si tedy vybrat?
Hodně záleží na tom, jaké služby a v jakém rozsahu chcete čerpat. Zejména jsou důležité operace na běžném účtu, které jsou pravidelné a poměrně stálé. Musíte si rozmyslet, jaké transakce budete nejčastěji provádět a jaké objemy peněz na Váš účet budou přicházet, případně jaký obvyklý zůstatek bude Váš účet mít.
Banky obvykle ve svých balíčcích s běžným účtem nabízejí několik transakcí zdarma, např. u výběru z vlastního bankomatu. U některého balíčku platíte malý měsíční paušální poplatek za vedení, ale transakce jsou zpoplatněné, u jiného naopak platíte vyšší měsíční poplatek, ale většinu transakcí už máte zdarma. Některé banky Vám měsíční paušální poplatek neúčtují, pokud Vám na účet přijde více než bankou stanovený objem peněz. Speciální kategorií jsou účty pro studenty, které nabízejí různé výhody, zejména vedení zdarma.

 

Mám se rozhodnout pouze pro jednu banku nebo více bank?
Hlavním parametrem pro rozhodnutí, zda využívat pouze jednu banku nebo více bank je výše našich finančních prostředků.

Pokud je naše situace taková, že naše měsíční příjmy jsou o něco vyšší než výdaje je vhodné zvolit jednu banku. V případě, že máme více půjček je vhodné půjčky konsolidovat u jedné banky a splácet pouze jednu částku. Na spořící produkty ukládat jen finanční rezervu. Využívat výhodné balíčky.

Pokud máme k dispozici větší finanční hotovost je dobré peníze rozložit do více bank nebo do různých produktů.

Banky jsou dnes ze zákona pojištěny. Pokud banka zkrachuje vyplatí pojišťovna klientům vklady do pojistné výše sama. Dnes jsou vklady pojištěny na 100.000,- EUR na jednoho klienta.

 

Podmínky pojištění vkladů

Využijte kalkulačku běžných účtů

 

Volbu banky ovlivňují následující aspekty:

  • Výhodnost nabízených produktů – co je pro mne nejvýhodnější
  • Dostupnost pobočky
  • Internetové bankovnictví (chci komunikovat jen přes internet, volím ovládání svého účtu pomocí internetu, nerad chodím do banky)
  • Poplatky a image banky

 

Ve vybrané bance si volím svůj běžný účet – co rozhoduje:

  • K čemu bude účet využíván - pouze jednorázově; pravidelně pro více plateb; chci i spořit  
  • Jaký chci typ platební karty – které služby platební karty využiji?

 

Homebanking

 

PRO ZVÍDAVÉ - PROČ SE FINANČNĚ VZDĚLÁVAT? 
Platební styk – oběh peněz - jaké transakce mohu prostřednictvím svého účtu provádět

 

PRO ZVÍDAVÉ – FINPARÁDA – FINANCE NA DLANI
Jak vybrat správný účet?

 

PRO ZVÍDAVÉ – PENÍZE.CZ
Porovnání běžných účtů (Upozornění: odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů)

 

PRO ZVÍDAVÉ – BANKOVNÍ GRAMOTNOST
Jak komunikovat s bankou