Jdi na obsah Jdi na menu

Formy poskytnutí spotřebitelského úvěru

  • poskytnutí kreditní karty se sjednaným limitem
  • sjednání debetního limitu na běžném účtu (tzv. kontokorent) - bankovní produkt, který kombinuje běžný účet klienta s možností čerpat úvěr; klient, který si ho s bankou dohodne, může ze svého běžného účtu čerpat i v případě, že na něm už nemá vlastní prostředky do stanoveného limitu; úrokové sazby z kontokorentních úvěrů bývají zpravidla poměrně vysoké
  • úvěr sjednaný přímo v prodejně (za vybrané zboží) - splácení probíhá většinou příkazem k úhradě či složenkou. Pokud si zvolíte takzvaný úvěr bez navýšení (odměnu věřiteli poskytne obchodník, který prodal zboží, a vy ji tedy svým způsobem zaplatíte v ceně zboží, které byste jinak mohli třeba za kratší dobu koupit sice bez půjčky, ale levněji) a dodržíte-li přesně daný splátkový kalendář, nezaplatíte ani korunu navíc. Naopak nesplácejícího klienta společnosti upomínkují a na vymáhání si mohou najímat externí agentury.

tzv. rychlé půjčky – některé společnosti se zaměřují na klienty, kteří nedosáhnou na přísnější podmínky bankovní půjčky. Toto vyšší riziko si nechají „náležitě zaplatit“ (u některých společností hlavním zdrojem zisku není úrok, ale smluvní pokuty ze smluv. Ty jsou záměrně nastaveny tak, aby se nedaly dodržet - podmínky splácení úvěrů bývají velmi obtížně splnitelné. Ve většině případů dojde na smluvní pokuty, které mohou skončit až exekucí majetku (např. smlouvy u společností, které se chtějí levně dostat k nemovitostem – slouží jako zástavy k poskytnutým úvěrům).