Jdi na obsah Jdi na menu

PŮJČKY - DLUHY A ZADLUŽENÍ

VAROVÁNÍ: „I malá půjčka může vést k exekuci majetku“.

Většina z nás si vydělává peníze, které potřebujeme na nákup potravin, ošacení, na zaplacení účtů, na kulturu, sport, dovolenou …

 

PŘÍJMY

VÝDAJE

 

Ideálním stavem je rovnováha mezi příjmy a výdaji, v lepším případě přebytek příjmů. V horším případě, tj. kdy příjmy jsou nižší než výdaje, vzniká schodek a znamená, že jsme v daném období žili (žijeme) nad své možnosti!

 

Tato situace může krátkodobě nastat, a pokud je jejím důvodem nějaká výjimečná událost, lze tento schodek překlenout úvěrem, v lepším případě sáhnout do úspor (ztráta na úrocích z rozumně investovaných úspor bude určitě nižší než náklad na úroky z přijatého úvěru).

 

Držte výdaje na plánované úrovni, aby pod dojmem dostatečných příjmů nedocházelo ke zbytečným výdajům!

 

Spořit, by mělo být prioritou!

Nikdo z nás si nikdy nemůže být jistý, že ho nepostihne nějaká životní situace, kdy bude potřebovat více peněz či se mu zdroje příjmů výrazně sníží. Proto je nutné mít rezervy, pamatovat na tyto „špatné dny“ a pravidelně měsíčně si alespoň nějakou částku spořit či investovat do pojištění pro takovou situaci.

 

POROVNÁNÍ PŘÍJMŮ A VÝDAJŮ

Schodkový rozpočet – „Jsem (jsme) v mínusu!“


Co dělat?
Okamžitě začít uvažovat, co je – pro Vás nebo rodinu - nezbytné, co je důležité a bez čeho se obejdete. Stačí si položit otázky typu „co se stane, pokud si to nekoupíme, musíme to opravdu mít nebo se bez toho obejdeme?“


Uvidíte, kolik jste zbytečně platili a kolik mohli ušetřit.

 

Rozlišujte mezi věcmi nutnými a věcmi zbytnými (tedy takovými, které hradíme zcela dobrovolně a s vědomím toho, že každý nákup takového zboží či služby je možné neučinit, a to bez jakýchkoliv sankcí), na které si nikdy nepůjčujte a kupujte je pouze v případě, že máte dostatek vlastních příjmů.

 

PRO ZVÍDAVÉ – PROČ SE FINANČNĚ VZDĚLÁVAT?

Zadlužení a předlužení


studiji.png

pracuji.png

mam-rodinu.png