Jdi na obsah Jdi na menu

Lukáš – Proč jsou včechny státy zadluženy a komu vůbec dluží?

Lukáši, na Tvoji otázku je velmi těžké jednoznačně odpovědět. Dle mého názoru je to stejné jako u rodinných rozpočtů. Stát utrácí více peněz než kolik má k dispozici. Museli bychom si tady vyjmenovat, jaké má stát příjmy, např. daně a jaké má výdaje, např. vyplácí starobní důchody. Když vezmeme jen tyto dvě položky, vychází z nich, že i když stát vybere málo peněz od plátců daně, musí stejně vyplatit důchody všem důchodcům, kteří mají na důchod nárok. Populace stárne a dnes je více lidí v důchodovém věku, než ekonomicky činných lidí co platí daně. A už nám vzniká dluh.

Ve státním rozpočtu je samozřejmě více položek na straně příjmů a výdajů, ale výsledek je nakonec stejně dluh. V ekonomice se tedy neřeší, že stát má dluh, spíše jak velký je tento dluh. Dluh nesmí překročit určitou hranici (stanoví se dle HDP dané země), pokud by ji překročil, nemá na výplaty důchodů a investic, stát by musel vyhlásit bankrot. To se stalo jen jednou, v Argentině v roce 2001.

A komu státy dluží? To záleží na tom, kdo jim peníze půjčil. Státy vydávají např. státní dluhopisy, které si kupují lidé nebo firmy, takže stát dluží jim. Nebo si stát půjčí od bank, např. od Evropské centrální banky, takže stát dluží všem členským státům EU. Občas tedy sám sobě :-)

Více:
http://www.finance.cz/zpravy/finance/262073-zadluzenost-zemi-ve-svete/

Seznam zemí podle zahraničního dluhu
https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_zem%C3%AD_podle_zahrani%C4%8Dn%C3%ADho_dluhu

Hodně zdaru ve finančním světě, bez dluhů a dluhových pastí!