Jdi na obsah Jdi na menu

MÁM RODINU - RODINNÝ ROZPOČET

Rodina
Založení rodiny představuje pro vás i váš rozpočet neprobádanou životní etapu. Čekají vás nové situace a nové výdaje.

Připravte se na ně

Se založením rodiny máme zase čas na úpravu finanční situace a sestavení nového finančního plánu.

Peníze uvnitř vašeho rozpočtu

Nejčastější chyby při správě rodinných financí
 

Najednou nejste jen vy sám, ale máte manželku a děti a je potřeba se o svoji rodinu postarat. Zvažte, jak budete s manželkou hospodařit. Budete mít oddělené peníze na dvou účtech nebo jen jeden účet?  Určitě budete potřebovat každý svoji platební kartu. Trvalé příkazy a jejich poplatky? Je výhodné je odesílat z jednoho účtu a na tento účet si nastavit balíček transakcí.

Spočítejte si!
 

PRO ZVÍDAVÉ – PROČ SE FINANČNĚ VZDĚLÁVAT?
Postup tvorby rozpočtu a sledování hospodaření domácnosti

 

 

Nastává čas vyřešit bydlení.

Vlastní bydlení, nebo promájem?

Budete si brát hypotéku? Říká se, že hypotéka je jediný dobrý úvěr, který si vezmeme. Je ovšem nutné si předem zjistit důležité informace. Platí, informovat se na podmínky hypotéky minimálně u tří poskytovatelů hypoték. Nabízí vám to možnost srovnání. Jedna nabídka by měla být od vaší banky. Tam znají vaši finanční historii, a pokud jste dobrý klient, nabídnou vám určité výhody, např. nižší úrok nebo vám odpustí některé poplatky. Záleží potom na vás, jakou nabídku si vyberete.

 

PRO ZVÍDAVÉ – PROČ SE FINANČNĚ VZDĚLÁVAT?
Úvěry

 

 

PRO ZVÍDAVÉ – BANKOVNÍ GRAMOTNOST
Hypoteční úvěr (úvěr na bydlení)

 

 

Při zjišťování informací přes internet pozor, jakou stránku jste zvolili. Často to jsou informace všeobecné nebo vás stránka zavede ne do banky, ale ke zprostředkovatelům úvěrů. A ti za svoji práci chtějí provizi, takže pozor. A navíc, víte kdo je na druhé straně drátu a čte si vaše informace?

Spoření a pojištění v tomto období zvolte podle vaší finanční situace. Nyní je ještě důležitější mít finanční rezervu. Pokud totiž přijdete o svůj příjem, ohrožujete už nejen sám sebe, ale celou vaši rodinu. Doporučuje se alespoň jeden rok se uskromnit a spořit. Spořící produkty už znáte, takže si můžete vybrat ten, který vám bude vyhovovat.

A nyní nastal správný čas i na pojištění. Informujte se, zda se dá pojistit pro případ ztráty zaměstnání, je čas na životní pojištění. Životní pojištění v případě vašeho úrazu nebo smrti vaší rodině pomůže. Zvažte, jakou částku můžete spořit, cílová částka pojistky by mněla pokrýt úvěry rodiny. Je přeci důležité se postarat o svoji rodinu!