Jdi na obsah Jdi na menu

MÁM RODINU

Rodinný účet:
Volíme banku s vedením účtu zdarma – každá koruna do rodinného rozpočtu je dobrá. Vhodné je více platebních karet k jednomu účtu – kartu má majitel účtu, ale bude ji potřebovat i manželka, když půjde nakupovat. 

Ideální, jsou-li trvalé příkazy zdarma nebo existuje nabídka balíčku transakcí – jako rodina máme povinné opakující se měsíční platby, např. nájem, elektřina, půjčka, spoření, telefon atd.

I povolený debet může být praktický ve chvíli, že přijde nečekaná platba např. doplatek za teplou vodu a měsíční zůstatek peněz na účtu nestačí k úhradě, pak je dobré mít na účtu povolený debet, ale pozor na úrok z čerpání.

Kreditní karta – často bývá v základní nabídce k účtu, ale POZOR tato karta je karta úvěrová, půjčuje nám peníze banky a má také nejvyšší úrok! Vhodnější je karta debetní.

Spořicí účet – pokud máme vyšší příjmy než výdaje, budeme tam odkládat peníze třeba na dovolenou či novou ledničku s vědomím, že tento typ účtu je úročený.

Penzijní připojištění - musíme myslet na zadní kolečka a na to, že přijde jednou penze.

Máme volbu i možnosti stavebního spoření nebo spoření pro děti – je dobré dětem spořit třeba na školné nebo jako finanční pomoc do vlastního života.

Účet mohu volit v českých korunách nebo v cizí měně – v balíčku běžného účtu je často nabízeno další vedení účtu zdarma, dá se využít, ale pozor, je potřeba?

 

Volba banky:

a) Potřebuji banku, která nám poskytne např. hypotéku na základě mojí finanční historie, kterou zná, nebo mám peníze, které potřebuji investovat do produktů banky, podívám se po větší bance, tedy např.:

Komerční banka              www.kb.cz
Česká spořitelna              www.csas.cz
Raiffeisenbank                 www.rb.cz
ČSOB                                www.csob.cz
GE money bank               www.gemoney.cz


b) Chci jen obyčejný účet a o hypotéku si požádám přímo u banky, která se specializuje na poskytování hypotečních úvěru, tedy např.

 

Hypoteční banka                                       www.hypotekanawebu.cz
Modrá pyramida                                        www.vsskb.cz
Stavební spořitelna české spořitelny         www.burinka.cz
Wüstenrot stavební spořitelna                  www.wuestenrot.cz