Jdi na obsah Jdi na menu

Rizika finančního trhu – eliminace podvodných praktik bezhotovostních plateb

Nové technologie a nové způsoby plateb přinášejí i nové způsoby podvodných praktik. Při bezhotovostních platbách se spotřebitelé často chovají velmi neopatrně, až naivně, či nezodpovědně.

 

Obrana proti možnému zneužití platebních karet je v České republice realizována jak ze strany vydavatelů platebních karet i karetních společností tím, že jsou implementovány stále nové a nové bezpečnostní prvky bránící zneužití tohoto způsobu bezhotovostních plateb. Použitím i nových technologií, např. čipových (EMV) technologií u platebních karet i u platebních terminálů a bankomatů se riziko zneužití významně snižuje. Velmi žádoucí a dokonce zákonnou povinností držitele platební karty je, aby tento nakládal s platební kartou tak, aby k jejímu zneužití nemohlo dojít.

 

Z pohledu zneužití karet, se předpokládá snižování počtu podvodných transakcí převážně u "kamenných" obchodníků. V současnosti jsou podvodné transakce na nejnižší úrovni za posledních deset let, čehož je dosaženo hlavně díky zavedení EMV technologie na kartách i terminálech a také díky postupnému aplikování 3D secure technologie. Česká republika byla jednou z prvních zemí, které technologii EMV zavedly, počet podvodných transakcí v ČR je díky tomu čtyřikrát nižší než evropský průměr, který představuje 0,04 % ze všech realizovaných transakcí.