Jdi na obsah Jdi na menu

Rizika finančního trhu – Oprávněný finanční poradce nebo podvodník?

Každý finanční poradce by měl klientovi předložit dostatečné informace o sobě a subjektech, jejichž produkty jsou předmětem zprostředkování nebo poradenství, vč. výpisu z povinných registrů vedených Českou národní bankou. U produktů jako jsou stavební spoření a hypotéky je nutné koncentrovat se na etické závazky, který daný zaměstnavatel zprostředkovatele nebo poradce přijal.

 

Vždy je dobré si předané informace následně ověřit a teprve při druhém nebo dalším setkání přistupovat k podpisu smluv. Podpisům musí předcházet rozbor situace, analýza nebo rozhovor o potřebách a možnostech klienta. Klient musí mít možnost si vše v klidu promyslet a poradit se s nejbližšími. Pomůže i pátrání na internetu, jak si daný poradce nebo zprostředkovatel stojí v hodnoceních a jak na tom je jeho zaměstnavatel nebo finanční skupina.

 

Informace k ‚nezaplacení‘: Dobré rozhodnutí závisí na dobrém poradenství, kde jej však najít? Pomohou zkušenosti příbuzných a známých, ale nejlepším vodítkem jsou profesní asociace - Asociace finančních zprostředkovatelů a finančních poradců ČR, Unie společností finančního zprostředkování a poradenství, Asociace českých pojišťovacích makléřů.