Jdi na obsah Jdi na menu

SPOŘÍCÍ ÚČET

Nejvyužívanější finanční produkt. Nabízí ho většina bank a jejich základem je co nejvyšší zúročení vámi vložených finančních prostředků. Roční úroková míra je vyšší oproti úrokové míře u běžných účtů. Vyšší úroková míra je vyvážena tím, že spořicí účty nelze používat pro běžné transakční činnosti, běžný účet jimi tedy nelze nahradit, protože s nimi nelze platit za běžné úkony.
Výhoda spořicích účtů = jejich dostupnost a do jisté míry i efektivita. Spořicí účet si můžete zřídit téměř u každé banky.

Nabízejí jistotu a zúročení peněz = vkládáte peníze na účet a k těm je pak připisován bankou úrok z vkladu. Ten je však vypočítáván ze zůstatku a připisován v kratších intervalech na účet. Čím déle peníze na spořicím účtu jsou, tím více peněz přinesou (záleží na výši vložené částky). Úrok je v podstatě asi základním faktorem, podle kterého si spořicí účet vybíráme.
Výše úročení není nijak garantována, může se tudíž v průběhu času měnit (i snižovat). Pokud si dnes půjdete zřídit účet kvůli vysokému úroku, můžete brzy zjistit, že úrok výrazně klesl a že vám zůstal drahý účet s vysokými poplatky, pomocí kterých si banka velmi rychle vezme zpátky vše co klientovi dala na vyšším úroku spořicího účtu.

Některé bankovní instituce vyžadují při zakládání spořicího účtu také existenci či zřízení běžného účtu (ty jsou však úročeny minimálně). Provázanost mezi oběma účty může být výhodná, neboť podle potřeby si můžete převádět na spořicí účet částky, které přesáhnou zvolený zůstatek na běžném účtu.
Spořicí účty však nezúročí peníze tak jako například riskantnější investiční fondy; pokud tedy nebudete své peníze potřebovat „delší dobu“, poohlédněte se po jiných finančních produktech se zajímavějšími výnosy (kromě již zmiňovaných investičních fondů to mohou být např. vkladové listy, zajištěné fondy, garantované certifikáty). Spořicí účet je totiž výhodný pro ty, kteří mají volné finanční prostředky k dispozici, ale z nějakého důvodu je nemohou nebo nechtějí investovat dlouhodobě, nechtějí jít do vyššího rizika apod.

Vždy čtěte nejen smlouvu, ale i Všeobecné obchodní podmínky.