Jdi na obsah Jdi na menu

STUDUJI - OSOBNÍ ROZPOČET

Studuji -  poprvé se začínám zajímat o svůj osobní rozpočet a je ten pravý čas sestavit si vlastní finanční plán. Příjmy v tomto období to je kapesné, stipendium nebo mzda z brigády, ale výdajů přibývá. Najednou si musím platit některé své výdaje sám, např. učebnice, zmrzlinu nebo lístky do kina. A co takhle nový mobil? Někteří rodiče řeknou: „Tak si na něj vydělej nebo ušetři.“

Je tedy čas začít si nějak spořit. První bankovní produkt, to je běžný účet a s ním spojená platební karta. Jako student by, jste měli posoudit, zda není vhodné založit si nějaké pojištění.

Pojištění musí vždy krýt něco, nějakou událost nebo situaci.

Pokud se jako student rozhodnete cestovat, nezapomínejte na cestovní pojištění. Nejlevněji si cestovní pojištění sjednáte po internetu. Výhodné je sjednat si cestovní pojištění on line u své banky, bývají tam slevy a akce. Při sjednávání pojištění zadáváte cíl cesty, výši pojištění pro případ úrazu, pojištění zavazadel a pojištění na způsobené škody. Rozmyslete si, co vlastně chcete pojistit. Pokud jedete na poznávací zájezd do města je to jiné, než když pojedete do hor a budete provozovat vysokohorskou turistiku. Tady platí pojistit se dle situace.

Další typ pojištění je pojištění úrazové. To se doporučuje v případě, že aktivně sportujete. Pokud trávíte svůj volný čas o počítače, doporučuji si pojistit počítač, ten „zavaříte“ pravděpodobně spíš, než že si přivodíte úraz na kole.
Studenti často neumí hospodařit se svými penězi. V čem dělají chyby?