Jdi na obsah Jdi na menu

TERMÍNOVANÝ VKLAD

Jak již z názvu vyplývá, u těchto vkladů má doba trvání přesně vymezenou dobu a finanční prostředky nevkládáme postupně, nýbrž naráz. Jinými slovy jde o zpravidla jednorázový vklad na bankovní účet, na kterém se po určitou dobu vložené peníze úročí.
Na tento typ vkladů nelze posílat např. přebytky z rodinného hospodaření, výplatu apod. K takto uloženým penězům se nedostaneme, kdykoliv potřebujeme (pokud nechceme platit pokutu za předčasný výběr).
Termínované vklady dnes nabízí v podstatě každá banka. Doba spoření se pohybuje od několika měsíců do několika let. Oproti spořicím účtům mívají termínované vklady vyšší úročení. Nevýhodou bývá, že si banky mohou stanovovat limity – tj. minimální výši vkladu; k založení termínovaného vkladu se mohou vázat i různé poplatky – vždy si proto pročtěte smluvní dokumentaci.
Vkladový účet bývá úročen buď pevnou (fixní), nebo pohyblivou (variabilní) sazbou. Fixní úročení znamená, že se nebude měnit po celou dobu trvání vkladu. Variabilní je naopak odvozeno od aktuální situace na trhu - mění se v závislosti na vývoji úrokových sazeb na mezibankovním trhu.  

K termínovanému vkladu si obvykle můžete sjednat revolving - automatické obnovení vkladu za původních podmínek.