Jdi na obsah Jdi na menu

ZAČÍNÁM PRACOVAT - FINANČNÍ ROZPOČET

S prvním nástupem do zaměstnání je čas upravit své finanční produkty:

  • Běžný účet -  už nejste student, takže už nemáte řadu výhod. Pokud bance nepřinesete potvrzení o studiu, banka vám po dovršení 18 let sama převede účet na jiný typ. A co si budeme říkat, bude to obyčejný typ běžného účtu. Proto doporučujeme, běžte do banky a dohodněte si s bankéřem nové podmínky.
  • Platební karta zůstává, jen pokud chcete mít i nadále např. výběry z bankomatu zdarma musíte splnit určité podmínky, např. nákup u obchodníka. Nastává otázka, nebudete potřebovat zadat trvalé platební příkazy, např. platby za telefon, nájem nebo za televizi? Zeptejte se svého bankéře na balíček transakcí zdarma. Spočítejte si předpokládané příchozí a odchozí platby, nevyplatí se vám nějaký balíček transakcí? A co vedení účtu zdarma? Každá banka nabízí vedení účtu, ale za určitých podmínek, zeptejte se na ně.
  • Spoření - pokud jste ošetřili běžný účet a platební kartu, zamyslete se nad svým spořením. Jste v situaci, kdy pokud přijdete o práci, budete mít stejně určité výdaje. Proto si hned začněte dělat rezervu. V dnešní době se lehce přijde o práci, ale účty zůstávají. Máte možnost si zase vybrat mezi spořicím účtem nebo investováním, ale to už znáte, už jako student. Nyní si ovšem můžete zvýšit měsíční částku spoření, a to určitě udělejte.
  • Investování - další možnost, je čas seznámit se s akciovým trhem. Můžete investovat do akcii, např. přes společnost Patria. Založíte si zde internetový účet, složíte první vklad a můžete nakupovat a prodávat akcie i fondy. Je to taková hra, zda máte správný odhad, kam půjde cena, nahoru a vyděláte nebo dolů a vy proděláte své peníze. Při investování jsou nejdůležitější informace. Informace jak se bude cena vyvíjet. Začněte po malých částkách a sbírejte zkušenosti s akciovým trhem. Pamatujte, dají se zde hodně rychle prodělat peníze!
  • Co se týká pojištění, platí pořád to samé, pojistit se pro případ nenadálé události dle aktuální situace.

Rozhoduji se, zda si mám pořídit auto?