Jdi na obsah Jdi na menu

ZAČÍNÁM PRACOVAT

Při výběru účtu si neplést osobní účet a podnikatelský účet. Podnikatelské účty jsou pro firmy i podnikající živnostníky. Často jsou součástí firemního účetnictví, tady pozor, nikdy bychom na tento typ účtu neměli posílat své osobní finance a platit své osobní účty.

Co bychom měli vyžadovat od podnikatelského typu účtu?

 

Vedení účtu zdarma – u těchto typů účtu je podstatné, jak bude účet využíván, jak se bance vyplatí vést tento Váš účet.

Rozhodující je počet položek na účtu – předpokládá se vyšší počet příchozích a odchozích plateb, takže rozhodně se zeptejte na balíček transakcí …

Zahraniční platby – pokud budete platit v zahraničí, dejte si pozor na kurz měny, pokud budete využívat EUR rozhodně si založte podnikatelský účet v eurech, konverze z CZK účtu je vždy nevýhodná.

 

Internetové bankovnictví -  jako majitel budete chtít mít přehled a občas si zaplatit i danou fakturu, ale pozor jaké pravomoci dáte své účetní - doporučuje se pouze náhled, účetní může kontrolovat platby a stahovat si výpisy z účtu, ale nemůže provádět platby. Tady byste měli mít jasno, jaká je Vaše důvěra k osobám, kterým dáte přístup ke svému účtu.

 

Vklady přes pokladnu- tady se banky rozhodli zpoplatnit vklady hotovosti cizí osobou, takže pozor, pokud Vám budou zákazníci dávat peníze na účet přes pokladny banky, bude tam vždy poplatek a otázka zní, kdo zaplatí poplatek za vklad?

 

Platební karty – jak bylo řečeno, nesmíte využívat tento účet pro osobní platby, takže k čemu využijete platební kartu na podnikatelském účtu? Dá se zaplatit třeba benzín do auta nebo provést výběr jako dotace pokladny, vše musí být ale evidováno přes Vaše účetnictví.

 

PRO ZVÍDAVÉ - finance.idnes.cz
Přehled účtů pro
malé podnikatele